Dopravní komise Prahy 3, jednání 25.04.2022

  • FB
    sdílej nás
  • INS
    sleduj nás
  • YTB
    odebírej nás

Referát ze včerejšího jednání komise:

1) Petice proti umístění autobusové zastávky v ulici u Vinohradské nemocnice
Jedná se o konečnou zastávku busu 155. Občané z domů, před kterými autobusy stojí si stěžují na hluk, smrad či močení autobusáků někde na chodníku.
Prověření variant přesunu zastávky „o kousek“ jinam má podporu Ropidu a většiny členů komise. A pak, že petice k ničemu nejsou, kór takto před podzimním termínem komunálních voleb.

2) Chodníkový program, Křížkovského ulice (mezi Slavíkova a Ševčíkova)
Chodník na jižní straně ulice je reálně v katastrofálním stavu, takže oprava je nanejvýš žádoucí. Ale to je tak v zásadě hlavní, co ta ulice potřebuje. Je zde dostatečný prostor pro stávající obousměrný provoz. A u toho jižního chodníku není žádný využívaný vchod, jen rozbitý boční do útrob koleje. Takže tu není potřeba vytvářet širokou pěší zónu.
Ale radnice tradičně jednu opravu chodníku zneužije k celé změně příčného uspořádání komunikace v tom místě a ke zřízení jednosměrného provozu pro auta. Taková ta změna a rozšíření chodníku, aby se dvě auta nevešla, ale aby zůstala komunikace tak široká, že tam budou moci cpát zase protijedoucího cyklistu, jak ostatně už i návrh naznačuje.
Hlasuji proti této variantě.

3) Změna organizace ZPS – okolí Kostnického náměstí
Aspoň jeden plnohodnotně připravený bod pro jednání komise, kde nechybí stávající a návrhový stav. I upravený návrh a zdůvodnění šéfem odboru dopravy Pirklem zní rozumně.
Takže jsme u několika míst na Kostničáku a v Husinecké podpořili změnu z fialové zóny na modrou, což je v zájmu místních rezidentů.
Pozn. Já bych nejraději udělal jednu zónu pro Pražáky a celou Prahu (s výjimkou echt centra), ale to není bohužel zatím na pořadu dne.

4) Redukce vyhrazeného stání pro Palác Akropoils.
V úvodu se dozvídáme, že se jedná o podnět od starosty Ptáčka. A zdá se, že nejen já se v duchu ptám, zda je motivován čistě zájmem o řešení dopravy v klidu toho místa a nebo chutí uštědřit „politický štulec“ majiteli Akropole panu Hurdovi. Jinak by asi principiálně musel přijít i podnět na redukci vyhrazených míst u Žižkovského divadla, které to má řešené obdobně, jako Akropole.
Každopádně členové komise vnímají Akropoli pragmaticky jako významnou kulturní instituci a chápou nutnost zvláštního režimu pro zásobování, nakládání, příjezdy kapel atd., takže redukce míst si podporu nezískala.

5) Různé
Občan Stome si oprávněně stěžoval na bahno na komunikacích v okolí Basilejského náměstí a v ulici Jana Želivského, které sem zanáší stavební stroje ze stavby developera Central Group.
Snad po ujištění, že se „to sleduje“ dojde i na reálné kroky a nápravu

P.S.
Závěrem trochu z pracovní atmosféry komise:

Jakub: Úbytek osmi parkovacích míst v Čajkovského je brutální
Michalk: Ale zase tam přibudou stromy !
Jakub: Za stromy si vyraž do Rigráku nebo na Parukářku
Michalk: Ne, ty si zajeď s autem na autodrom do Milovic