Jsem vymlouvač a přezuto taky nemám

  • FB
    sdílej nás
  • INS
    sleduj nás
  • YTB
    odebírej nás

Pro nás řidiče jsou určující motoristická periodika. Tentokrát dopomohla k mému sebeuvědomění. Uvědomělý motoristický novinář pan Deml nás na serveru Garáž.cz již 24.10. t.r. informoval, že nastala doba přezouvání pneumatik a že vymlouvačům hrozí pokuta.

Bohužel jsem prošvihl si článek přečíst včas a přečetl jsem si ho teprve včera. Polil mě okamžitě studený pot. Prošvihl jsem kruciální moment a vystavil sebe i ostatní ohromnému riziku. 1. listopadu totiž ještírci vylezou z nor, temné síly povstanou, staré struktury oživnou a silnice se pokryjí slizem. Vozovka se bude třpytit jako královniny šaty ve vánoční pohádce. Co ještě 31.10. ve 23:59 platilo, je 1.11. v 0:01 jinak, protože nastupuje fyzika 2.0. A to pak riskujete nejen pokutu od policistů, ale samozřejmě i nehodu. 1. listopad je současně dnem, kdy se dosud heterogenní komunita účastníků silničního provozu rozdělí na dvě skupiny, totiž na ty odpovědné a ukázněné, vzorně přezouvající na „zimní“ pneumatiky, a pak tu druhou dezolátní část, které ani angažované slovo natolik prestižního motoristického žurnalisty nepřivedlo na správnou víru.

Ach ano. Je to skutečně tak. Celých deset dnů, až dodneška, riskuji nejen strašnou samozřejmě nehodu, smrt, exitus a úmrtí, ale především pokutu od spravedlivých strážců zákona, protože jsem co?

Vymlouvač. Nezodpovědný vymlouvač.

Ani na jednom ze svých pěti aut nemám dosud nazuté „zimní“ pneumatiky.

Nenechal jsem se přesvědčit panem Demlem a neuposlechl jsem jeho urgentních výzev, že „zimní“ pneumatiky je třeba nasadit již před prvním listopadem. Bezdůvodně jsem se spoléhal na to, že nebude sněžit a „letní“, tzn. běžné pneumatiky mi fungují lépe než zimní, protože zajišťuijí lepší ovladatelnost a kratší brzdnou dráhu. Nepopřel jsem v sobě to roky sílící přesvědčení, že na těch zkurvených zimních gumách s nesmyslným hranatým profilem auto nezatáčí, se symetrickým dezénem se jízdní vlastnosti auta zhoršují, vedení v zatáčkách se stává neurčité a v dešti je to vůbec o držku na těch nesmyslech jezdit, nemluvě už vůbec o brzdné dráze, která je asi o pětinu delší. Všechno jsou to zmetky a o vlastní vůli bych si je nikdy nekoupil. Na druhou stranu, kvůli devótním zmrdům novinářským se represe neustále stupňují a jsou místa, kam nás skrze dopravní značky nepustí. Je to jako s tím „nepovinným“ očkováním, zimní gumy sice nejsou povinné, ale bez nich nedojedete od listopadu do dubna z Prahy do Brna. Tak jsem začal hledat zimní gumy, které jsou nejméně zimní a alespoň některé z popsaných vlastností nemají. S mírnou dopomocí personálu Dobrepneu.cz v Netolicích jsem se propracoval k Semperit Speed Grip, na kterých se dá jezdit stejně dobře jako na nějakých špatných letních gumách, třeba nějakých Fuldách, Savách, Barumech nebo Long Schlong nebo jak se jmenuje ta nová úplně skvělá čínská značka. V podstatě jsem udělal přesně to, co po mně lobby chtěla udělat, utratil jsem peníze za tři sady víceméně zimních gum. No ale hlavně že jsem tehdy ještě nebyl vymlouvač.

Ani urgentní hrozba postihu zákonu oddanými policejními hrdiny mě však nepřinutila předelat na zimní Alfu Romeo, kde má montáž zimních gum asi stejný efekt, jako když vaše žena (M/F/x) za vámi přijde do ložnice, má na sobě sexy prádlo a na nohou… crocsy. Prostě jsem se, pane Demle, na „zimní“ gumy úplně z prdele vysral a ještě měl z toho radost. A první listopad je pryč, co teď?

Co horšího. Já pro dvě auta „zimní“ pneumatiky vůbec nemám! Byl jsem nezodpovědný, indolentní a zpupně jsem pohrdal pověstnou erudicí předních dopravních expertů. Nečetl jsem testy od firmy Continental, kdy se na okruhu firmy Continental testují gumy firmy Continental a vyhrají gumy firmy Continental, nenechal se přesvědčit o výhodách pneumatik firmy Continental a vůbec si „zimní“ gumy nekoupil. Usoudil jsem, že je nebudu potřebovat, protože tato dvě auta v zimě nejezdí. Tím pádem je nepřezouvám. Nemám ostatně ani do čeho. Jsem také vymlouvač, nebo ještě ne?

V září jsem se odhodlal k zatím nejvýraznější herezi. Zatím co ukáznění řidiči již nazouvali „zimní“ kola, protože svatý Václav přece přijíždí na bílém koni, já udělal něco zcela zavrženíhodného, srovnatelného snad jen se sériovým przněním celého kláštěrního pěveckého sboru. Tehdy jsem ještě nevěděl, že pozor by si měli dát i řidiči vozící tzv. celoroční pneumatiky, kterými dopravní experti programově opovrhují a koupil jsem jich celou sadu. Podařilo se mi tehdy sehnat další sadu originálních 16“ alu disků na FIAT 500 a hned jsem na ně ceoroční pneumatiky fouknul. Ovšem ne proto, abych je používal celý rok, jak plyne z jejich názvu, ale abych je používal v zimě místo „zimních“. Můj odpor k zpíčeným „zimním“ gumám v tom momentě dosáhl vrcholu. Nemohl jsem to tomu malinkému skvěle ovladatelnému na trakci citlivému broučkovi udělat, abych na něj nandal ten zimní shit a riskoval, že někde nezastavím nebo broučo převrhnu. Vrcholem rebelie pak bylo, že jsem vzal pneumatiky od firmy Michelin, jejíž někdejší šéf tak nehezky okomentoval praxi výrobců pneumatik a ještě se rouhal, že většina řidičů zimní gumy nepotřebuje. A já také ne. Pětistovka nikdy nepojede do hor, jezdí hlavně po městě, Doteď jsem myslel, že to je docela racionální chování, teď ale díky panu Demlovi vím, že sem vymlouvač.

Proč vytrvale uvádím slovo „zimní“ ve spojení s pneumatikami v uvozovkách? Protože žádné zimní pneumatiky ve skutečnosti neexistují. Existuje pouze reklamní produkt zvaný „zimní pneumatiky“, a ten vytvořil marketing. Ten samý, který si vydržuje svoje novináře a politiky. Ti politici nám pak nařídili si „zimní“ pneumatiky povinně kupovat, stejně jako nám nařídili platit poplatky za televizi, kterou neposloucháme, nosit jakési směšné respirátory, které k ničemu nejsou a desítky dalších věcí, které jsou toliko neužitečným rituálem. Původně se ta věc jmenovala „sněžné gumy“, protože „zimní“ pneumatiky byly adaptací běžných, dnes „letních“ pneumatik pro zasněžené silnice. Prostě do běžných, dnešním slovníkem „letních“ pneumatik dodělali ty malé lamelky pro zlepšení záběru. Nevěříte? Pořádně se na ně podívejte, je to na nich výslovně napsané. Stojí na nich M+S, což neznamená Marast a sajrajt, ale Mud and Snow. Chybí tam Ice a to není bezdůvodně. Podle definice ECE (Evropská hospodářská komise) jsou pneumatiky s označením M+S pneumatiky, jejichž profil a struktura jsou primárně koncipovány tak, aby zajistily lepší vlastnosti na sněhu a břečce než běžné pneumatiky. O ledu a námraze tam nic nestojí. Jasně, budou vám povídat, že zimní gumy jsou z jiné, lepší, měkkčí směsi, zcela speciální, s výtažkem z kotvičníku, živou bifidogenní kulturou a s multiminerálem, která skvěle přilne i za nižších teplot, ale tohle všechno se prosím odehrává jen ve světě marketingu. Když požádáte nějakého výrobce, aby vám doložil, že „zimní“ pneumatika takové vlastnosti skutečně má, tak se nedočkáte ničeho kromě krajně vyhýbavých odpovědí. Ve skutečnost neexistuje žádný důkaz, že by „zimní“ pneumatiky fungovaly lépe na ledu, jediné, co jejich výrobci slíbili, je lepší chování na sněhu a dávají si bedlivý pozor, aby nic jiného nepřipustili, protože byste to pak po nich také mohli vymáhat. Mají lepší informace než takový pan Deml a v těch jejich laboratořích sami zjisili, že do nějakých -15 °C nehraje složení směsi roli.

Moje situace je tedy více než vážná. Jak správně uvádí pan Deml, policisté jsou všudypřítomní, spravedliví, u správního řízení vypoví „pravdu“ a ta pravda bude asi tak pravdivá, jako jsou „zimní“ gumy zimní. Ta pravda bude, že na silnici prostě byl určo sníh, protože piráta je třeba potrestat, neboť tak velí společenský zájem. Moje pohrdání dopravními předpiy, které pan Deml zove „vyhláškou“, se v tomto případě materializuje tím, že „zimní“ gumy nasazuji až někdy v posledním listopadovém týdnu, když už je přece jen větší pravděpodobnost, že by mohlo sněžit. Nicméně jsem připraven se s policejními lháři v případném správním řízení utkat, protože na rozdíl od pana Demla vím, že vina musí být prokázána, nikoli pouze tvrzena.

Fascinuje mě i ten přístup, kdy pokrokový soudruh novinář se využití na dnešní fuzzy law poměry ještě docela jednoznačného ustanovení zákona, jmenovitě § 40a ZPPK, dá vykládat jako vymlouvání. Zní to asi stejně šíleně, jako využití „finty s advokátem“ v případě obhajoby.

Jo a taky by to chtělo dávat větší pozor na ty fotky u článků. Pan Deml se rozhodl apelační vyznění svého textu umocnit fotografií z databanky, na které jsou zachyceno vozidlo, které narazilo do jiného vozidla zezadu. Stalo se tak na mokré vozovce. To je právě situace, za které zimní pneumatiky performují hůře než letní. Možná kdyby měl normální běžné dobré pneumatiky…

Publikováno se souhlasem autora. originál zde: https://dfens-cz.com/jsem-vymlouvac-a-prezuto-taky-nemam/